Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

с
→‎По ослободувањето: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: oд → од
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Наводи: Додадена категорија using AWB
с →‎По ослободувањето: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: oд → од
Ред 37:
== По ослободувањето ==
[[File:Cvetko Uzunovski vo Resen.jpg|thumb|Биста на Цветко Узуновски во Ресен]]
По ослободувањето, од [[1944]] до [[1946]] година, Узуновски беше прв началник на [[УДБА|ОЗН]] за Македонија, а на [[11 февруари]] [[1946]] година е избран за министер за внатрешни работи на НР Македонија.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/68604F4832664DF89D85F5A68E261ABC.pdf Службен весник на Народна Република Македонија 4/1946, 1 стр.]</ref> На оваа функција останува до [[1953]] година, кога паѓа во немилост. Испратен е на работа во сојузните органи. Од август 1953 година е началник на Управата за цивилна заштита во Државниот секретаријат за внатрешни работи на Југославија, а од [[1963]] година е началник на Управата за народна одбрана во Државниот секретаријат за народна одбрана на Југославија. Пензиониран е како генерал полковник на [[ЈНА]].<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1527-1528 стр.</ref>
 
== Наводи ==