Оберхаузен: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Oд → Од
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
с (→‎top: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Oд → Од)
'''Оберхаузен''' (гер. Oberhausen) — [[град]] во сојузната германска држава [[Северна Рајна-Вестфалија]]. Има регионална шифра (AGS) 5119000, NUTS (DEA17) и LOCODE (DE OBE) код. Има 214,024 жители (според пописот од [[2010]] [[година]]). Низ градот тече реката [[Емшер]].
 
Оберхаузен настанал во средината на [[19 век]] како град на рудници и челичани. Последна челичана е затворена во [[1997]] [[година]]. Од тогаш, градот се обидува да се наметне како трговски и туристички центар.
 
== Географски и демографски податоци ==