Гарванот (поема): Разлика помеѓу преработките

с
Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: oд → од
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија))
с (Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: oд → од)
 
А Гавранот ни да претне, ниту пак замиг да летне
од бистата на Палада, туку како кобник створ
над вратата бдее, молчи, со поспани демон-очи,
И врз подот сенка дрочи, без да гракне ниту збор;
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Наративни поеми]]
[[Категорија:Дела на Едгар Алан По]]