Разлика помеѓу преработките на „Крушоради“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 месеци
с
→‎Османлиско време: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Вo → Во
с (→‎Османлиско време: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Вo → Во)
 
=== Османлиско време ===
ВoВо [[XV век]] за селото ''Крушовец, Костурско'' по име се заведени 36 глави на домаќинства.<ref>[http://www.promacedonia.org/hg/poselen.html Гандев, Христо. Българската народност през XV век. Демографско и етнографско изследване, Наука и Изкуство, II изд., София, 1989.]</ref> Во даночните регистри на немуслиманското население на Леринскиот волает од [[1626]]-[[1627]] г. селото се води како ''Крушорад'' со 61 домаќинства.<ref>Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, стр. 333.</ref> Во 1848 г. рускиот славист Виктор Григорович го води ''Крушораде'' како македонско село.<ref>нарекувајќи го „бугарско“ под влијание на бугарската политика.</ref><ref>[http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/Bulgarien/XIX/1840-1860/Grigorovic/text3.phtml?id=2234 Григорович, В. Очеркъ путешествія по Европейской Турціи, Москва, 1877, стр. 93.]</ref> Според „[[Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ во [[1873]] г. ''Крушово'' (''Krouchovo'') има 40 домаќинства со вкупно 115 жители, [[Македонци]].<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 82-83.</ref>
 
Во 1899 г. во Крушоради е втемелена Македонската организација под раководство на Крсте Канзуров, Атанас Балов, Филип Гоговчев и Ѕоле Весов - Кардако.<ref name="МР" />