Разлика помеѓу преработките на „Балтимор“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: вo → во
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: вo → во)
[[Податотека:DOWNTOWN BMORE 1.jpg|thumb|220px|Центарот во Балтимор]]
 
'''Балтимор''' ({{lang-en|Baltimore}}) е град вoво [[САД|американската]] [[Сојузни држави во САД|држава]] [[Мериленд]]. Овој град според статистиките во [[2007]] година, има 637 455 жители, што го прави најголем град во Мериленд, и 20-ти град по број на жители во [[САД]]. Се наоѓа во центарот на Мериленд на [[Чесапикски залив]]. Градот е 64 км од [[Вашингтон]].
 
{{САД-најголеми градови}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Мериленд]]
[[Категорија:Балтимор| ]]