Зеленград: Разлика помеѓу преработките

Одземени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историja: Јазично подобрување, replaced: егзистенција → издршка
с (→‎Демографија: Правописна исправка, replaced: с.К → с. К)
с (→‎Историja: Јазично подобрување, replaced: егзистенција → издршка)
Така, на пример, и во турските пописни дефтери од 1573 година Зелениград не се појавува како населба. Ако имало некаков живот на ова село, турските попишувачи не би го испуштиле од предвид. Селото Луково од другата, десна страна на Злетовска река во овој попис е зафатено и окваликувано како “ненаселено“.
 
Ако се знае дека во тој период потесниот и поширокиот атар на Зелениград е покриен со густа шума, ( и 300 г. подоцна и Ѓорче Петров за ова село ќе забележи дека има 16 куќи кои се обични колиби) не е тешко да се претпостави дека населението кое, главно, се занимава со сточарство, од повеке причини, даноци, грабежи, насилија многу лесно го менуваат местото на живеење и подоцна се враќат на истото место. Меѓу другото, таа принудна изолација, во тие несигурни периоди им овозможува, на некој начин, и добри услови за егзистенцијаиздршка.
 
== Стопанство ==