Фагот: Разлика помеѓу преработките

Додадени 40 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Фагот е најголемиот дрвен дувачки инструмент. Своето име го добил по својата градба...)
 
Нема опис на уредувањето
 
Фагот е најголемиот дрвен дувачки инструмент. Своето име го добил по својата градба.Тој се развил во првата половина на XVI век од стариот инструмент бомбарда и неговото усовршување било завршено во XIX век.
 
Фаготот се развил во првата половина на XVI век од стариот инструмент бомбарда. Неговото усовршување било завршено во XIX век.
 
Овај инструмент има дрвена цевка долга околу 2.5метри поделена на делови што се поврзуваат. Во пократкиот горен дел на цевката е вметнато метално цевче со дупло јазиче од трска во кое се дува при што се создава тон.
 
Фаготот има отвори долж цевката и сложен механизам на лостови и клапни. Опфаќа голем тонски опсег во длабокиот и средниот регистер.
[[Податотека:FoxBassoon.jpg|мини]]
 
Длабоките тонови му се јаки но не се многу природни. Во високите регистрира звучни меко и распеано слично на саксафонот
Анонимен корисник