Разлика помеѓу преработките на „Роже Мартен ди Гар“

с
→‎top: Исправен наслов, replaced: Преводи на книжевни дела од автори → Преводи на литературни дела од автори
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела)
с (→‎top: Исправен наслов, replaced: Преводи на книжевни дела од автори → Преводи на литературни дела од автори)
Ознаки: Прелистувач „Автовики“ Рачно отповикување
[[Податотека:Roger Martin du Gard 1937.jpg|мини|Роже Мартен ди Гар]]
[[Податотека:G. Caillebotte - Jeune homme à la fenêtre.jpg|мини|десно|долу|Жан Бароа]]
'''Роже Мартен ди Гар''' (1881-1958) — француски [[писател]].Тој произлегувал од фамилија на адвокати и судии. Студиите по палеографска архивистика ги завршува во [[1906]] во Екол де Шарт (École des Chartes) и започнува да пишува. ''Жан Бароа'' се појавува во [[1913]]. Добро прифатен во кругот на списанието Nouvelle revue française, тој се спријателува со [[Андре Жид]], Жан Шлимбреже и Жак Копо. Потоа доаѓа војната и заминувањето на различни [[фронт]]ови.Ди Гар [[Нобеловата награда за литература]] ја добива во [[1937]] и Големата книжевна награда на градот [[Париз]]<ref name="a">Преводи на книжевнилитературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД„Микена“, Битола,2010</ref>.
 
==Тибови==