Дарио Фо: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Нобелова награда: Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎Нобелова награда: Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела)
'''Дарио Фо''' е роден на 24 март 1926 во ломбардското село [[Сан Џано]], во близина на [[Верезе]], [[Италија]]. Тој е италијански драмски писател, режисер, сценарист, глумец и борец за човековите права и еднаквост, добитник на [[Нобеловата награда за литература]] во 1997 година за "угледување на средновековните шутови во потсмевање на власта и воздигнувањето на дигнитетот на погазените".
==Нобелова награда==
'''Фо''' е шестиот добитник на [[Нобелова награда за литература]] од Италија.<ref>Превод на литературникнижевни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> Во соопштението на Шведската академија за доделувањето на оваа престижна награда на Фо се вели дека "со мешавина на смеа и сериозност, тој ни ги претстави злоупотребите на и неправдите во опшеството, а исто така ни даде поголема историска перспектива во која тие можат да се сместат" и, понатаму, дека "неговата независност и јасен поглед го доведоа да преземе големи ризици, чии последици морал да ги почуствува додека во исто време искусил огромни реакции од многу различни кругови". Кога ја примил наградата, имал на напишано 47 комедии, режирал 80 претстави, напишал текстови за 60 песни изведени и наградувани на фестивалот во Санремо.
 
==Животопис==