Владислав Рејмонт: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: Infobox writer → Инфокутија Писател)
с (Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела (2))
==Животопис==
 
Како ученик во занаетчиско училиште тој пројавил интерес за театарската сцена и поезијата. Својата среќа на сцената авторот на романот „Комедијантка“, кој првпат се појавил на [[македонски јазик]], ја испробал во провинциските театарски трупи, но без успех.<ref>Преводи на литературникнижевни дела од добитници на Нобелова награда, НИД„Микена“, Битола, 2009</ref>
 
Неуспешниот „комедијант“ се вратил дома и се вработил како железнички службеник.
==Комедијантка==
 
Во основа на романот „Комедијантка“ лежеле личните театарски икуства на Рејмонт и неговите набљудувања на театарската средина. Главна личност на романот била младата девојка Јанка Орловска, која сакала да се откине од провинциската средина и се бунтувала против несаканиот брак што сакал да ѝ го наметне татко ѝ, избегала од од дома и се ангажирала во театарот. Театарската сцена нејзе ѝ се чинала како можност да го развие својот талент да избега од шаренилото на работничкиот и да бара повреден и подобар живот. Сепак со времето се покажало дека без протекција нема да добие подобри улоги во театарот, ниту наклонетост на критиката, а ниту ќе заработела за да живее. Заедно со гладот Јанка ја запознала тажната вистина за обожаваниот „храм на уметноста“.<ref>Превод на литературникнижевни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2010</ref>
 
==Наводи==