Ахвашки јазик: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела
с (→‎top: Правилен назив на предлошка, replaced: Кавкаски-јазици-никулец → Кавкаски-јазик-никулец)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Ахвашки јазик''' — дел од [[североисточни кавкаски јазици|североисточните кавкаски јазици]]. Јазикот се зборува од околу 1000 луѓе и има два дијалекти: ''северен'' и ''јужен'', што не се многу слични. Има неколку литературникнижевни дела на ахвашки, но сепак луѓето користат [[аварски јазик]].
 
{{Кавкаски-јазик-никулец}}