Разлика помеѓу преработките на „Данте Алигиери“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: литературно дело → книжевно дело
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: литературно дело → книжевно дело)
| occupation = италијански [[државник]] и [[поезија|поет]]
}}
'''Данте Алигиери''' ({{lang-it|Dante Alighieri}}) ([[1265]] — 13/14 септември [[1321]]) е [[италија]]нски поет, еден од најголемите ликови во светската [[литература]], славен поради неговите длабоки верски видувања и неговата длабока интелектуалност.<ref>''Poetika humanizma i renesanse''. Beograd: Prosveta, 1963, стр. 35.</ref> Неговата „[[Божествена комедија]]“ е најзначајното литературнокнижевно дело на [[Среден век|средновековниот]] период и основа на современиот [[италијански јазик]].
 
== Животопис ==