Разлика помеѓу преработките на „Храм на Христос Спасителот“

с
→‎Изглед: Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград
с (→‎Изградба: Форматна исправка на датуми, replaced: мај]], 1 → мај [[1)
с (→‎Изглед: Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
Првиот архитектонски проект за катедралата бил завршен од самиот Цар во [[1817]], изведен во неокласичен дизајн исполнет со [[Слободно Ѕидарство|масонски]] симболи. Првите градежнички работи биле започнати на највисоката точка на Москва, која многу скоро се покажала како несигурна. Во меѓувреме, Александар I бил наследен од неговиот брат [[Николај I]], кој бил голем патриот и православен верник и кому масонските и неокласични елементи не му се допаѓале.
 
Поради тоа, тој го анагажирал својот најомилен архитект [[Константин Тон]] да направи нов дизајн на катедралата, но овој пат по примерот на [[Света Софија]] од [[Истанбул]], тогашен КонстантинополЦариград. Новиот неовизантиски стил бил одобрен, и во [[1839]] започнала изградбата на конаците и Црквата на новоизбрана локација.
 
== Изградба ==