Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Одземени 12 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Мечот на Осман: Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград
с (→‎Владеење: Правописна исправка, replaced: |опсадата → |Опсадата)
с (→‎Мечот на Осман: Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
== Мечот на Осман ==
 
Мечот на Осман ([[турски]]: ''Taklide-Seif''<ref>{{Наведено списание | last = M'Gregor | first = J. | year = 1854 | title = The Race, Religions, and Government of the Ottoman Empire | journal = The Eclectic Magazine of Foreign Literature, Science, and Art | volume = 32 | pages=. 376 | publisher = Leavitt, Trow, & Co. | location = New York | oclc = 6298914 | url = http://books.google.com/?id=1MYRAAAAYAAJ&printsec=toc#PPA376,M1 | accessdate = 2009-04-25}}</ref>) претставувакл важна реликва во земјата во времето кога биле крунисувани новите султани на [[Отоманското Царство]]<ref>[[#Has07|Hasluck 2007]], pp. 604–622</ref>. Оваа традиција започнала уште во времето на воената кампања на Осман а била извршена од страна на неговиот шејк Едебали. Овој меч се наоѓа во гробниот комплекс во Ејуп, на Златниот Рог во КонстантинополЦариград.
 
== Потомство==