Разлика помеѓу преработките на „Анастасиј II“

Одземени 27 бајти ,  пред 7 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Анастасиј II (владетел) на Анастасиј II)
с (Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
|}}
{{Дваесетгодишна анархија}}
'''Анастасиј II ''' ([[грчки]]: ''Ἀναστάσιος Β΄ Ἀρτέμιος'') бил византиски император кој владеел во периодот од [[713]] до [[715]] година.
 
Пред да биде крунисан како император, Анастасиј бил голем великодостојник во царскиот двор. Армијата во тема [[Опсикион]], [[Тракија]], која започнала со востание против императорот [[Филипик Вардан]] го прогласила на Артемиј за император под името Анастасиј. Откако Филипик бил заробен и ослепен од заговорници во царската палата, тој бил соборен од власт и Анастасиј по ова дошол во престолнината КонстантинополЦариград. Анастасиј II го задржал името "''Артемиј''" кое се гледа од печатените монети на кои пишува ''ARTEMIUS ANASTASIUS''.
 
Анастасиј II ја поддржувал православната фракција и го симанл од престолот на [[Јован VI Цариградски]] кој бил поставен од неговиот претходник. Откако не успеал да го врати мирот со [[Арапи]]те, тие започнале со напади против [[Византија]] по море и копно. Анастасиј започнал подготовка на воен поход за заштита на [[Галатија]].
 
Иако се обидел да ја стабилизира империјата, Анастасиј II наметнал строга дисциплина, тој управувал по волјата на армиските делови на империјата и по двегодишна власт бил соборен од нив во корист на [[Теодосиј III]], избран за император повторно во Опсикион. Анастасиј бил принуден да абдицира и да стане монах по кое бил прогонет во манастир во [[Тесалија]]. Во [[719]] или 720/1 година се обидел безуспешно да го собори од престолот на император [[Лав III Исавријанин]] и побарал помош на [[Бугари]]те, но бил предаден, заробен и обезглавен по наредба на царот Лав.
{{Commons-inline|Anastasius II}}
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}
 
[[Категорија:Византиски цареви од 8 век]]