Црква Света Софија (Софија): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Константинопол → Цариград
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Преименување на предлошка, replaced: Софиски религиски храмови → Верски објекти во Софија)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
Црквата е изградена врз темелите на неколку стари цркви од времето на римскиот град [[Сердика]], уништени од страна на Готите и Хуните. Во [[2 век]] на ова место имало римски театар, a во наредните векови биле изградени неколку храмови.
 
Историјата на [[Софија]] е тесно поврзана со храмот Света Софија ([[грчки]]: ''Αγία Σοφία''), кој слично на [[Црква Света Софија (Истанбул)|Света Софија]] во [[КонстантинополЦариград]] е посветена на ''Пресветата Мудрост'' односно едно од имињата на младиот [[Исус Христос]].
 
Во текот на [[14 век]] градот го преименувал своето име во [[Софија]]. Храмот претставува најстаро светилиште во градот. Храмот бил изграден на највисокиот дел од градот во тоа време. Првиот ранохристијански храм бил изграден најверојатно во почетокот на [[4 век]], веднаш по [[Милански едикт|Миланскиот едикт]] во [[311]] и [[313]] година, недалеку од античката арена на [[Сердика]], каде загинувале христијанските маченици и меѓу источната паганска и христијанска некропола на Сердика. Веројатно била наменета да биде гробница за мачениците. Изградбата на оваа црква најверојатно се случила со одобрување на римскиот цар [[Константин I Велики]] кој често престојувал во градот.