Разлика помеѓу преработките на „Исидор Милетски“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Константинопол → Цариград (2)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: византискиот император → византискиот цар using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Константинопол → Цариград (2))
'''Исидор Милетски''' ([[грчки]]: ''Ισίδωρος ο Μιλήσιος'', 442 - 537) бил доцноантички архитект, математичар и физичар.
 
Исидор е најпознат е по тоа што заедно со [[Антимиј Тралски]] во периодот од 532 до 537 година ја проектирале катедралната црква [[Аја Софија|Света Софија]] во [[КонстантинополЦариград]], денешен [[Истанбул]], [[Турција]] по наредба на византискиот цар Јустинијан I. Оваа катедрала била најголема во светот речиси илјада години, со изградбата на катедралата во Севиља во 1520 година
 
Исидор предавал физика во [[Александрија]], а подоцна и во КонстантинополЦариград.
 
{{Нормативна контрола}}