Разлика помеѓу преработките на „Грегорија“

Одземени 14 бајти ,  пред 11 месец
с
Правописна исправка, replaced: Константинопол → Цариград
с (Правописна исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
| full name = Грегорија
| spouse = [[Константин III Ираклиј]]
| issue = * ќерка <small>мажена за персиски шах</small><br>[[Констанс II Ираклиј]] <br> Теодосиј
 
| dynasty = [[Ираклиева династија]]
Грегорија била свршена за император [[Константин III Ираклиј]], единствен син на императорот Ираклиј и неговата сопруга [[Фабија Евдокија]]. Константин бил соимператор на својот татко од [[22 јануари]] [[613]] година.
 
Бракот меѓу Грегорија и Константин III бил склучен околу 629-630 година. Во тоа време младоженецот имал седумнаесет години. Веројатно Грегорија била на речиси иста возраст. За свадбата таа пристигнала во [[КонстантинополЦариград]] од Западен Пентаполис во провинцијата Киренајка, територии кои биле под контрола на нејзиниот татко. По брачната церемонија таа станала мала царицата, втора во хиерархијата по царицата [[Мартина]] (втората сопруга на Ираклиј).
 
Император Ираклиј починал на [[11 февруари]] [[641]] година, а престолот бил наследен од Константин III, кој владеел како виш император заедно со полубратот Ираклион. Константин III сепак починал од туберкулоза помеѓу април и мај истата година. Во септември Ираклион бил соборен од власт и бил заменет од синот на Грегорија, [[Констанс II Ираклиј]]. Не е познато сепак каква улога извршила таа за време на владеењето на нејзиниот син<<ref name=Garland>[http://www.roman-emperors.org/gegoria.htm Lynda Garland, "Gregoria, Wife of Heraclius Constantine]</ref>.
{{s-bef|rows=2|before=[[Мартина]]}}
{{s-ttl|title=[[Византиска царица]]|years=641}}
{{s-aft|rows=2|after=[[Фауста (сопруга на Констанс II)|Фауста ]]}}
{{s-end}}