Рашка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 24 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Рашка првпат се споменува во [[1189]] година како ''Расција''. Оттогаш во западниот свет [[Срби]]те биле именувани како ''Расцијани'', ''Раицени'' или ''Раци''. Последниов термин преминал во навредливо [[Унгарија|унгарско]] име за Србите. Заради бројноста на Србите во [[Војводина]] и [[Славонија]], понекогаш за нив (особено за Војводина) се користел терминот ''Мала Рашка''.
 
{{Србија-ист-никулец}}
{{Никулец за историјата на Србија}}
{{Србија-гео-никулец}}