Силициум диоксид: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Замена со исправно име на предлошка, replaced: {{никулец за неорганско соединение}} → {{неорганско соединение-никулец}}
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена со исправно име на предлошка, replaced: {{никулец за неорганско соединение}} → {{неорганско соединение-никулец}})
 
'''Силициум диоксид''', исто така познат како '''силика''', е [[оксид]] на [[силициум]]от со хемиска формула '''SiO<sub>2</sub>'''. Во природата најзастапен е во песокот и кварцот.
 
{{никулец за неорганско соединение-никулец}}
 
[[Категорија:Соединенија на силициумот|Диоксид]]