Разлика помеѓу преработките на „Пропан“

Одземени 5 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Замена со исправно име на предлошка, replaced: {{никулец за органско соединение}} → {{органско соединение-никулец}}
с (→‎top: Додадена категорија)
с (→‎top: Замена со исправно име на предлошка, replaced: {{никулец за органско соединение}} → {{органско соединение-никулец}})
'''Пропанот''' е [[алкан]] со три јаглеродни атоми. Се наоѓа во гасовита состојба.
 
{{никулец за органско соединение-никулец}}
 
{{Алкани}}