Разлика помеѓу преработките на „Олеинска киселина“

с
→‎top: Замена со исправно име на предлошка, replaced: {{никулец за органско соединение}} → {{органско соединение-никулец}}
с
с (→‎top: Замена со исправно име на предлошка, replaced: {{никулец за органско соединение}} → {{органско соединение-никулец}})
 
'''Олеинската киселина''' незаситена масна киселина, која ја има во некои животни и зеленчук. Нејзината формула е CH<sub>3</sub>(CH<sub>2</sub>)<sub>7</sub>CH=CH(CH<sub>2</sub>)<sub>7</sub>COOH. Како незаситена виша масна киселина влегува во состав на маслата: маслиново, ореово, од кикиритки и др.
 
{{никулец за органско соединение-никулец}}
 
{{Масни киселини}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Масни киселини]]