Разлика помеѓу преработките на „Ӱ“

Одземени 18 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}}
с (MacedonianBoy ја премести страницата Ӱ (Кирилица) на Ӱ)
с (→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}})
 
'''Буквата Ӱ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[хакаски јазик]] [[мариски јазик]] [[алтајски јазик]] и [[хантиски јазик]]. Буквата потекнува од кириличната буква У со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /y/ .
{{кирилица-никулец}}
{{Никулец за кирилична буква}}