Разлика помеѓу преработките на „Ҏ“

Одземени 18 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}}
с (→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}})
'''Буквата Ҏ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[килдинсколапонски јазик]]. Буквата потекнува од кириличната буква Р со одредени измени. Има вредност /r̥/.
 
{{кирилица-никулец}}
{{Никулец за кирилична буква}}