Разлика помеѓу преработките на „Јанус“

Одземени 5 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}}
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}})
 
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Janus-Vatican.JPG|Негова скулптура во [[Ватикан]]|right|thumb]]
'''Јанус''' првобитно бил почитуван како римски бог на сонцето а подоцна: бог на годината, на [[војна]]та и [[мир]]от, на времето и на секој почеток при што бил именуван и првиот месец на годината, [[јануари]].
 
Јанус бил чувар на [[вселена]]та и присуствувал во раѓањето на секое човечко суштество. Бил претставуван со [[жезол]] во десната рака, со [[клуч]] во левата, и со две лица: едно младешко, што гледало напред, во иднината, и едно старо, што гледало назад, во минатото. [[Храм]]от што му бил посветен нему во време на мир бил затворен, а во време на војна секогаш бил отворен.
{{Биографија-никулец}}
{{Никулец за биографија}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Римска митологија]]