Едвард Џенер: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}}
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}})
'''Едвард Џенер''' ({{роден на|17|мај|1749}} - {{починал на|26|јануари|1823}}), англиски [[лекар]], пронаоѓач на [[вакцина]]та против [[големи сипаници]]. Дошол до сознание дека луѓето заразени со „кравјите сипаници“ не добиваат големи сипаници ниту за време на епидемијата и по две децении работење, во [[1796]] година ја пронашол вакцината која набрзо ширум светот е прифатена како заштита од смртоносните големи сипаници.
 
{{Биографија-никулец}}
{{Никулец за биографија}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Џенер, Едвард}}
[[Категорија:Англиски лекари]]