Ростислав (кнез): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}}
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}})
'''Ростислав''' — [[Моравија|моравски]] [[кнез]]. Тој испратил молба до [[Византија|византискиот]] цар [[Михаил III]] со барање да му испрати [[мисионер]]и кои ќе го шират [[христијанство]]то на [[Словенски јазици|словенски јазик]]. Бидејќи [[Германи]]те сакале да ги потчинат словенските племиња кажувајќи дека [[христијанство]]то треба да се шири само на [[латински јазик]]. Но сепак духот на словенските браќа [[Кирил и Методиј|Константин и Методиј]] не запрел и по макотрпните борби, т.е. докажуваната кај [[папа]]та во [[Рим]] продолжуваат со ширење на христијнаството на словенски јазик и по смртта на Кирил Филозоф во [[869]]. Методиј ја продолжува оваа дејност заедно со своите ученици каде што по неговата смрт за наследник го именува [[Горазд]].
 
{{Биографија-никулец}}
{{Никулец за биографија}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Западни Словени]]