Разлика помеѓу преработките на „Мишел Фуко“

Додадени 85 бајти ,  пред 9 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Надворешни врски: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}})
с
[[Податотека:Michel Foucault 1974 Brasil.jpg|мини|десно||250п|Фуко во Бразил, 1974 г.]]
[[File:Michel Foucault.png|thumb|right]]
 
'''Мишел Фуко''' ({{lang-fr|Michel Foucault}}; {{роден на|15|октомври|1926}} – {{починал на|26|јуни|1984}}) — француски [[филозофи|филозоф]] со катедра на Францускиот колеџ, на која и ја дал титулата „Историја на мисловните системи“. Неговите текстови се од огромно значење за [[хуманистички науки|хуманистичките]] и [[општествени науки|општествените]] науки. Делото на Фуко често се среќава во дисциплини како [[филозофија]], [[историја]], [[култура|културни]] студии, [[социологија]], [[образование]], [[литература]], [[менаџмент]] студии, [[урбан дизајн]], како и многу други.