Разлика помеѓу преработките на „Хари Потер и Пламениот пехар“

с
шаблон
с (фада)
с (шаблон)
| Author = [[J. K. Rowling]]
| Illustrator = Giles Greenfield (UK)<br />[[Mary GrandPré]] (US)
| Release date = [[8 Julyјули]] [[2000]]
| Number in series = FourЧетири
| Page Count =636 (UKОбединето Кралство)<br />734 (USСАД)
| Sales = ~ 66 millionмилиони (worldwideна светско ниво)
| Dedicated to = "Peter Rowling, in memory of Mr Ridley and to Susan Sladden, who helped Harry out of his cupboard"
| Story timeline = [[Chronology of the Harry Potter stories|1942<br />1994–1995]]
}}
Летен распуст е и Хари наскоро ќе тргне во четврта година во училиштето за волшебништво „Хогвортс“. Тој ги брои дните: треба да се учат нови магии, да се игра квидич и да се истражува замокот. Но Хари треба да внимава, демнат неочекувани опасности.
 
{{Шаблон:Хари Потер}}
 
[[Категорија:2000 новели]]