Разлика помеѓу преработките на „EMedicine“

Додадени 12 бајти ,  пред 7 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Веб-страницата → Мрежната страница (2)
с (→‎Користење помеѓу специјалистите: Јазична исправка, replaced: веб страницата → мрежното место)
с (Јазична исправка, replaced: Веб-страницата → Мрежната страница (2))
{{внимание}}
{{викификација}}
'''еМедицина''' ({{lang-en|eMedicine.com, Incorporated}}) — онлајн клиничка медицинска база на податоци, основана во 1996 година од страна на двајца лекари, Скот Плантц и Џонатан Адлер, и Џефри Березин, компјутерски инженер. Основниот концепт беше да се создаде голем склад од медицински содржини на професионално ниво, кои би можеле постојано да се обновуваат и да им се пристапува постојано,  за да помогнат во клиничката грижа и образованието на лекарите. Веб-страницатаМрежната страница еМедицина содржи околу 6.800 статии со медицинска тема, од кои секоја е поврзана со една од 62-те "текстуални учебници" за под-специјалност. Педијатријата, на пример, има 1.050 статии организирани во 14 субспецијални "текстуални учебници" (педијатриска ендокринологија, генетика, кардиологија, пулмологија итн.); обемот за итна медицина има 630 написи и интерната медицина близу 1.400. Базата на знаење вклучува околу 25.000 клинички релевантни слики. Секоја статија е авторизирана од страна на одборот на сертифицирани специјалисти за под-специјалност на која членот припаѓа и се подложува на три нивоа на лекарска рецензија, плус преглед од страна на Доктор по фармација. Авторите на статиите се идентификуваат со нивните тековни состаноци на факултетите. Секоја статија се обновува годишно, или почесто како што се случуваат промени во пракса, а датумот е објавен на статијата. eMedicine.com била продадена на WebMD во јануари 2006 година и е достапна како референца на Medscape.
 
== Историја ==
Содржина сега вклучувала алергија и [[имунологија]], [[кардиологија]], клинички процедури, критична нега, [[дерматологија]], [[итна медицина]], [[ендокринологија]], [[гастроентерологија]], [[геномна медицина]], [[хематологија]], [[инфективни болести]], нефрологија, [[неврологија]], акушерство / [[гинекологија]], онкологија, [[патологија]], периоперативна нега, физикална медицина и рехабилитација, психијатрија, пулмологија, радиологија, ревматологија и спортска медицина. Хируршките супспецијалности вклучуваат неврохирургија, офталмологија, ортопедска хирургија, (ENT) и пластична хирургија на лицето, пластична хирургија, торакална хирургија, трансплантација, траума, урологија и васкуларна хирургија.
 
Веб-страницатаМрежната страница е слободна за користење, потребна е само регистрација. Повеќе од 10.000 лекарски соработници од неколку земји учествувале во создавањето на статиите. Роман во тоа време, до содржината на eMedicine, исто така, може да се пристапи како до е-книга, и може да се симне на таблет или мобилен телефон.
 
== Користење помеѓу специјалистите ==