Разлика помеѓу преработките на „1999“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Настани: Јазична исправка, replaced: кампања → поход
с (→‎Други календари: Стилска исправка, replaced: Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари →)
с (→‎Настани: Јазична исправка, replaced: кампања → поход)
 
* [[30 април]] – [[Камбоџа]] станува членка на [[АСЕАН]].
* [[2 мај]] - Воздухопловството на [[НАТО]] изврши напад на [[СР Југославија]] со „графитни бомби“, предизвикувајќи распад на електроенергетскиот систем на земјата. 70% од земјата остана во мрак.
* [[7 мај]] - Бомбардирана е Кинеската амбасада во [[Белград]], во текот на воздушнатавоздушниот кампањапоход на [[НАТО]] против [[СР Југославија]]. Во инцидентот загинаа тројца кинески дипломати, а настанот предизвика гнев кај раководството на [[НР Кина]]. Официјалниот став на [[НАТО]] алијансата беше дека се работи за грешка.
* [[7 мај]] – Во [[Гвинеја-Бисао]] е извршен воен удар.
* [[14 мај]] - Авиони на [[НАТО]] погодија колона со бегалци на [[Косово]]. Загинаа 87 лица.