Сергеј Лазаревич Лашкарев: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Sergey Lazarevich Lashkarev“)
 
Нема опис на уредувањето
 
{{Infobox person|name=SergeyСергеј LazarevichЛазаревич LashkarevЛашкарев <br/> <small>Lashkarashvili-Bibiluri</small>|image=S.L. Lashkarev by Borovikovsky.jpg|caption=PortraitПортрет ofод LashkarevЛашкарев byод [[VladimirВладимир BorovikovskyБоровиковски]]|birth_name=|birth_date={{Birth date|1739|02|23}}|birth_place=|death_date={{Death date and age|1814|10|06|1739|02|23}}|death_place=[[Vitebsk Governorate]]|occupation=General, statesmanгенерал-мајор}}
'''Сергеј Лазаревич Лашкарев''' (23 февруари 1739 - 6 октомври 1814) ( {{Lang-ru|Сергей Лазаревич Лашкарёв}} , изведено од {{Lang-ka|ლაშკარაშვილი ბიბილური, '''Lashkarashvili-Bibiluri'''}} ), бил [[Руска Империја|руски царски]] генерал-мајор со [[Грузија|грузиско]] потекло. Лукав дипломат и [[Повеќејазичност|полиглот]], <ref>Русский биографический словарь Т. XII, Спб., 1914, pages 96-98.</ref> од неговите современици бил опишан како еден од „извонредните феномени на векот на [[Катерина II (Русија)|Катерина Велика]] “. <ref>''Справочный энциклопедический словарь, издающийся под редакцией А. Старчевского'' Т. VII, Спб., 1853, pages 97-98.</ref> Лашкарев, наводно, течно зборувал десет јазици. Покрај [[Руски јазик|руски]] и [[Грузиски јазик|грузиски]], тој зборувал [[француски]], [[италијански]], [[турски]], [[персиски]], [[грчки]], [[ерменски]], [[арапски]] и [[латински]]. <ref>Valentin Lavrentievich Yanin. ''Отечественная история: К-М.'' [[Great Russian Encyclopedia]], 2000, p. 290</ref> Во 1800 година, Лашкарев бил активно вклучен во дипломатските размени со [[Отоманско Царство|Османлиската империја]] во врска со претстојната руска анексија на разни грузиски кралства и кнежевства и останал одговорен за грузиските афери на Царскиот двор под раководство на [[Александар I (Русија)|Александар Први од Русија]] . <ref>Kesselbrenner, G. L. Кессельбреннер Г. Л. ''Хроника одной дипломатической карьеры (Дипломат-востоковед С. Л. Лашкарев и его время).'' М., Главная редакция восточной литературы издательства Наука, 1987.</ref>
 
877

уредувања