Атентат врз Франц Фердинанд: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: трон, → престол,
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга (2))
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: трон, → престол,)
[[Податотека:Franz ferdinand.jpg|thumb|right|250px|Франц Фердинанд, надвојводата од Австрија.]]
 
'''Атентатот врз надвојводата Франц Фердинанд од Австрија''' - '''Сараевски атентат''' кој довел до избувнувањето на [[Првата светска војна]] се случил на 28 јуни 1914 во [[Сараево]], во тогашна [[Австроунгарија]]. Надвојводата [[Франц Фердинанд]], кој бил и престолонаследник на австроунгарскиот тронпрестол, патувал со својата сопруга Софи, војвотка од Хохенберг во отворен автомобил, и двајцата биле застрелани и убиени од [[Гаврило Принцип]], еден од групата од шест заговорници предводени од [[Данило Илиќ]].<ref>Милорад Екмечић, Стварање Југославије 1790–1918, кн. 2, стр. 685.</ref>
 
Политичката цел на атентатот била да се принуди Австроунгарија да се повлече од јужно-словенските територии, за да се овозможи создавање на [[Голема Србија]] или [[Југославија]].<ref>Владимир Ћоровић, Односи између Србије и Аустро-Угарске у ХХ веку, стр. 629.</ref> Атентаторот му припаѓал на движењето што подоцна станало познато како [[Млада Босна]] и кое се залагало за приклучување на Босна кон нова јужно-словенска држава - Југославија. Наредбодавец на овие млади заговорници бил шефот на српското разузнавање [[Драгутин Димитријевиќ - Апис]]. Неговите луѓе ги наоружале атентаторите со бомби и пиштоли, и им дале обука за ракување со оружјето и за атентатот.