Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Додадени 6 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Владеење: Јазично подобрување, replaced: тронот → престолот
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Стагнација на Отоманското Царство → Застој на Отоманското Царство)
с (→‎Владеење: Јазично подобрување, replaced: тронот → престолот)
 
Селим III бил син на султан [[Мустафа III]] и [[Михришах султан]]. Неговата мајка која потекнувала од Грузија направила реформи во државните училишта и воспоставила неколку дипломатски односи. Неговиот татко исто така вовел неколку реформи. Така Селим испратил неколку свои поданици во западните земји за да го преземат искуството од Европа.
 
Селим своето образование го стекнал во палатата. Мустафа целиот свој живот го гледал како свој наследник, но неговиот чичко [[Абдул Хамид I]] се качил на престолот. По стапувањето на тронотпрестолот на неговиот чичко, новиот султан се загрижил дека Селим ставил голем акцент врз неговото [[образование]].
 
Кога станал султан, Селим бил многу посветен на литературата и калиграфијата а голем дел од неговите дела биле ставени во џамиите. Тој зборувал арапски и персиски јазик.