Разлика помеѓу преработките на „Кано“

Додадени 6 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: тронот → престолот
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
с (→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: тронот → престолот)
 
Според [[Хроника на Кано|Хрониката на Кано]], триесет и седмиот [[крал на Кано]] бил [[Мохамед Шареф]] ([[1703]]–[[1731]]). Неговиот наследник, [[Кумбари дан Шарефа]] (1731–[[1743]]), бил успешен во борбите со соседниот [[Сокото]].
 
На почетокот на XIX век, [[Фуланци|фуланскиот]] исламски водач [[Усман дан Фодио]] повел [[џихад]] против Кано, притоа отстранувајќи го неговиот крал и реформирајќи ја владата и религиозните власти. Од тогаш, Фуланците останале традиционални водачи на Кано. Британските трупи го освоиле овој град во [[1903]]. Сегашниот емир (крал) на Кано д-р [[Адо Абдулахи Бајеро]] е на тронотпрестолот од [[1962]].
 
Кано е заменет како владин центар за северниот регион на Нигерија од Кадуна. Овој град е можеби најактивниот политички град (и област) во земјата, кадешто сите (освен жените и децата) активно учествуваат во [[политика]]та.