Лав III Сириец: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: |опсадата → |Опсадата
с (→‎Рани години: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: |опсадата → |Опсадата)
'''Лав III Сириец''' или '''Исавријанин''' — ({{роден на|||675}} во денешен [[Караманмараш|Кахраманмараш]] - {{починал на|18|јуни|741}} во {{починал во|Цариград}}) — [[византиски цар]] кој владеел во периодот од [[717]] до [[741]] година<ref>{{Наведена книга|last1=Craig, Graham, Kagan, Ozment, and Turner|title=The Heritage of World Civilazations|publisher=Prentice Hall|isbn=978-0-205-80766-6|page=321|accessdate=21 January 2015}}</ref>.
 
Лав III бил основач на [[Сириска династија|Сириската]] или Исавриска династија. Лав III е еден од најважните византиски владетели, кој успеал да ја извади империјата од периодот на анархија и кој успеал да се справи со арапската закана, кога во август 718 година Арапите биле поразени од бугарскиот хан Тервел по кое била повлечена [[Опсада на Цариград|опсадатаОпсадата на престолнината]] по четири години. Тој исто така ја наметнал новата црковна доктрина на [[Византиско иконоборство|иконоборството]]<ref>{{Наведена книга
| last = Gero
| first = Stephen