ISO 3166-2: Разлика помеѓу преработките

Одземени 25 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: нумерички → бројчен
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: алфанумерички → азбучнобројчен)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: нумерички → бројчен)
Официјалниот назив на ISO 3166-2 стандардот е "Codes for the representation of names of countries and their subdivisions -- Part 2: Country subdivision code".
 
ISO 3166-2 кодот се состои од два дела и е одделен со цртичка<ref>{{Наведена мрежна страница| url=http://www.iso.org/iso/country_codes/background_on_iso_3166/iso_3166-2.htm| title=ISO 3166-2| publisher=International Organization for Standardization (ISO)}}</ref>. Првиот дел е ISO 3166-1 alpha-2 кодниот елемент, додека вториот дел е алфабетски (азбучен)азбучно или нумеричкибројчено и содржи еден, два или три симболи.
 
==Наводи==