Разлика помеѓу преработките на „Престолнина на модата“

с
→‎Главни градови на модата: Јазично подобрување, replaced: модните дизајнери → модните творци
(#WPWP #WPWPMK)
с (→‎Главни градови на модата: Јазично подобрување, replaced: модните дизајнери → модните творци)
 
Денес, [[Њуjорк]] и [[Милано]] се сметаат за економски и медиумски престолнини на модата во светот. Според Глобалниот Јазичен Монитор , Њуjорк се наоѓа на првото место пет последователни години, но сепак во 2009 година беше поразен од Милано. Модата во овие градови се повеќе се концентрира на економијата и медиумскиот успех, отколку на убавината и елеганцијата. И двата града имаат долга традиција на совршеност и креативност во дизајнот ( особено [[Милано]] кој е дом на едни од најпознатите модни уметници во светот, како што се Версаче, Армани, Долче и Габана и многу други ) и долги години претставувале значајни историски центри на уметнчкиот моден дизајн. Модaта во Милано се смета за практична, но во исто време елегантна и многу префинета, концентрирајќи се повеќе на модерната конфекциска облека, отколку на скапата облека од високата мода. Слична ваква е и модата во [[Њуjорк]]. Меѓутоа, и двата града имаат првокласна висока мода и трговски центри од високата мода.
Од не економски гледна точка, [[Париз]] и [[Лондон]] се сметаат за симболични модни центри во Европа поради долготрајната историја како центри на уметноста и модата и како дом на неколку високо престижни модни куќи. Сепак, според Глобалниот Јазичен Монитор се поразени од поуспешните економски градови како Њуjорк и Милано. Иако овие градови се многу успешни и имаат добар меѓународен углед во светот, повеќе се познати по престижот и елеганцијата на модните дизајни отколку по економскиот успех. ( модните дизајнеритворци во Лондон се познати по нивната претерана ексцентричност, додека пак Париските дизајнери се познати по нивната елегантна и формална облека ).
Други главни центри на модата во светот се [[Лос Анџелес]], [[Рим]], [[Сиднеј]], [[Токио]], [[Барселона]], [[Лас Вегас]], [[Торонто]], [[Шангај]] и [[Дубаи]]. Меѓутоа, во последните години се зголеми значењето на модната индустрија во многу градови во светот како што се [[Чикаго]], [[Сао Паоло]] и [[Сиднеј]].