Александар Ристовски - Принц: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: креаторка → творец
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: Вукиќевиќ → Вукичевиќ)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: креаторка → творец)
Александар Ристовски - Принц, во многу нешто пионер на македонската музичка сцена, кон крајот на 1999. година ја објави книгата Забава до бесвест, каде се сместени голем број негови текстови наменети за домашни групи и исполнители. Оваа стихозбирка е првото македонско издание на естрадна поезија.
 
Кон крајот на 2002. година, по кусата врска со моднатамодниот креаторкатворец Розе Трајческа, Принц се ожени, го смени имиџот и се вклучи во тимот на М2 продукција, во пронаоѓање на нови македонски музички ѕвезди.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.muzichkiregistar.com/%D0%9D%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B8/TabId/2099/ArtMID/4834/ArticleID/10/Intervju-Aleksandar-Ristovski-Princ.aspx?fbclid=IwAR31wQc2D9xvDPcWEYZtSS7H6VFRWInN7GmZERhjL_NMIXQXz64fpO60yRM|title=Промоција на домашната музика|work=Македонски музички изданија|language=mk-MK|accessdate=2020-10-21}}</ref>
 
== Надворешни врски ==