Разлика помеѓу преработките на „Фудбал“

Одземени 4 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Улога на играчите: Јазична исправка, replaced: креатор → творец, твореци → творци
с (→‎Поврзано: Отстранување на категорија using AWB)
с (→‎Улога на играчите: Јазична исправка, replaced: креатор → творец, твореци → творци)
- '''одбранбен играч''', чија главна цел е одбрана на својот гол. Одбранбениот играч често се покрива или следи еден противнички играч во текот на целата игра. Одбранбените играчи често мораат решително да им се фрлат во нозете на противниците за да дојдат до топката.
 
- '''средишен играч''', чија главна цел е поврзување на одбраната со нападот. Во зависност од самиот натпревар, средишните играчи имаат и други улоги. Тие се всушност најчесто креаторитетворците на играта.
 
- '''напаѓач''', чија главна цел му е постигнување на гол во противничката мрежа.