Разлика помеѓу преработките на „Сергеј Брин“

Одземени 4 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎Образование во САД: Јазична исправка, replaced: креатор → творец, твореци → творци
с (→‎Цитати: Правописна исправка, replaced: -ти октомври → октомври)
с (→‎Образование во САД: Јазична исправка, replaced: креатор → творец, твореци → творци)
 
=== Образование во САД ===
Брин посетувал основно училиште во [[Мериленд]], [[САД]], но понатамошното образование го здобил дома. Неговиот татко, професор во одделот за математика на Универзитетот во Мериленд, го негувла својот интерес за математиката и неговото семејство му помогнало да ги задржи вештините за познавање на рускиот јазик. Во септември 1990 година, Брин се запишал на Универзитетот во Мериленд да учи компјутерски науки и математика, каде што добил диплома за науки, во мај 1993 година. Брин ги започнал своите постдипломски студии по компјутерски науки на Универзитетот [[Стенфорд]] со стипендија од [[Националната Научна Фондација]]. Во 1993 година, тој одел на пракса во Волфрам истражувања, креаторитетворците на математиката. Тој ги ставил во мирување своите докторски студии на Стенфорд.
 
== Развој на Машината за Пребарување ==