Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2000“

Одземени 5 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: -ти мај → мај
с (Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме| (37))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: -ти мај → мај)
|col2=#ffc20e|tag2=Земји кои учествувале во минатото, но н е и оваа година
}}
„Евровизија 2000“ беше 45-тиот по ред концерт на Евровисија и се одржа на 13-ти мај 2000 во „Ериксон Глоб“ во Стокхолм, Шветска, послем победата на Перлот Нилсон во Ерусалим, во 1999 година. Шведска таа година беше домаќин по четврти пат, додека Евровизијата во Стокхолм се одржа по вторпат.
 
== Резултати ==