Уве Зелер: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: учевству → учеству
с (→‎Клупска кариера: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: учевству → учеству)
[[Податотека:Uwe Seeler – Tag der Legenden 2016 03.jpg|мини|Уве Зелер]]
'''Уве Зелер''' ([[германски јазик|германски]]: ''Uwe Seeler''; [[5 ноември]] [[1936]], [[Хамбург]]) — поранешен [[германски]] [[фудбал]]ер, кој играл на позицијата [[Напаѓач (фудбал)|напад]]. Во 2004 година [[Пеле]] го рангирал меѓу [[ФИФА 100|125 најдобри фудбалери на сите времиња]], но Уве Зелер поради неговиот принцип одбил да учевствуваучествува во тој проект.
 
== Клупска кариера ==