Разлика помеѓу преработките на „Велимир Брезовски“

#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE
с (Forbidden History ја премести страницата Владимир Брезовски на Велимир Брезовски: Грешно име на личност)
(#1Lib1Ref и #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''д-р [[ВладимирВелимир Брезовски]]''' ({{роден на|19|октомври|1924}} - {{починал на|6|јануари|1983}}) бил истакнат македонски [[историчар]], автор на стотина трудови, научен советник во [[Институт за национална историја|Институтот за национална историја]] во [[Скопје]]. Најпознат е како долгогодишен раководител на Одделението за документација на Институтот за национална историја.<ref>{{Наведена книга|url=https://www.worldcat.org/oclc/499142958|title=Македонска енциклопедија|last=Ристовски, Блаже|first=|last2=|date=2009|publisher=МАНУ|year=2009|isbn=978-608-203-023-4|location=Скопје|pages=209|oclc=499142958}}</ref>
 
== Наводи ==
<references />
{{Никулец за биографија}}