Разлика помеѓу преработките на „Софија Алексеевна“

Вметнуванње слика
(Создадено преведувајќи ја страницата „Софија Алексејевна“)
 
(Вметнуванње слика)
{{Инфокутија Владетел}}
{{Инфокутија Владетел}}'''Софија Алексеевна''' ( {{Lang-ru|Софья Алексеевна}}; родена [[27 септември|на 27 септември]] [[1657|1657 година]], починала [[14 јули|на 14 јули]] [[1704|1704 година]] . во [[Москва]] ) била ќерка на рускиот цар Алексеј Први, регентот на Руската империја познат по својата одлучност, таа никогаш не се двоумела да употреби насилни мерки за спроведување на нејзината политика.
[[Податотека:Sophia Alekseyevna of Russia.jpg|мини|Софија Алексејевна]]
{{Инфокутија Владетел}}'''Софија Алексеевна''' ( {{Lang-ru|Софья Алексеевна}}; родена [[27 септември|на 27 септември]] [[1657|1657 година]], починала [[14 јули|на 14 јули]] [[1704|1704 година]] . во [[Москва]] ) била ќерка на рускиот цар Алексеј Први, регентот на Руската империја познат по својата одлучност, таа никогаш не се двоумела да употреби насилни мерки за спроведување на нејзината политика.
 
== Биографија ==
338

уредувања