Разлика помеѓу преработките на „Халдор Лакснес“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Глечер → Ледник (3)
с (→‎Рани години: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
с (Јазична исправка, replaced: Глечер → Ледник (3))
Во 60-тите години, Лакснес бил многу активен во исландскиот театар, пишувајќи и продуцирајќи драми, од кои најуспешна била Банкетот за гулабот (Дуфнавеислан, 1966).
 
Во 1968 година, Лакснес го објавил "визионерскиот роман" Кристнихалд ундир Јекли (Под Глечеротледникот / Христијанството на Глечеротледникот). Во 1970-тите, Лакснес го објавил, она што тој го нарекол "есеистички романи": Иннансвејтаркроника (Парохиска хроника, 1970) и Гудсгјафабула (Приказна за Божјите подароци1972), од кои ниту еден не бил преведен на англиски јазик.
 
Лакснес ја добил [[Сонингова награда|Сонинговата награда]] во 1969 година.
Гљуфрастеинн (куќата на Лакснес и земјата, како и неговите лични работи), сега е [[музеј]], управуван од страна на [[Исландска влада|исландската влада]].
 
Гудни Халлдорсдоттир е режисерка, чие прво дело била адаптацијата на Кристнихалд ундир Јокли (Под Глечеротледникот)  во 1989 година. Во 1999 година нејзината адаптација на приказната за Лакснес Унгфруин года ог Хусид (Честа на домот) била предложена за Оскар за најдобар странски филм.
 
Во 21-от век интересот за Лакснес се зголемил во земјите што зборуваат на англиски јазик, по повторното објавување на неколку од неговите романи и објавувањето на Исландски Ѕвона (2003), Големиот ткајач од Кашмир (2008) и Своеволни херои (2016), со нови преводи од Филип Рафтон.