Разлика помеѓу преработките на „Херкуланеум“

Одземени 6 бајти ,  пред 3 месеци
с
Јазична исправка, replaced: купатило → бања
с
с (Јазична исправка, replaced: купатило → бања)
 
Слика:Herculaneum Neptune And Amphitrite.jpg|Ѕиден мозаик - [[Нептун (митологија)]] и [[Афродита]] во куќата бр. 22
Слика:Ercolano 2003.jpg|Куќа позната по многобројните мозаици
Слика:Herculaneum Bootshaeuser.jpg|РимскоРимска купатилобања во коикоја се пронајдени повеќето од човечките остатоци
Слика:Scheletri-ercolano-dettaglio.jpg|Скелети во бања
Слика:Roman Road Surface at Herculaneum.jpg|Поплочена улица
* [http://www.romanherculaneum.com Херкуланеум: Уништување и повторно откривање]
* [http://www2.pompeiisites.org/ Локални археолошки власти]
 
{{историја-никулец}}
 
[[Категорија:{{PAGENAME}}]]
[[Категорија:Древни градови]]
[[Категорија:Археолошки наоѓалишта во Италија]]
 
{{историја-никулец}}