Црква „Св. Петка“ - Калаузлија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(нс)
Ознака: Изворно уредување 2017
 
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
}}
 
'''Света Петка''' — манастирска [[Црква (градба)|црква]] на [[Калаузлиски манастир|Калаузлискиот манастир]]. Манастирската црква се наоѓа под штипското село [[Калаузлија (Штипско)|Калаузлија]], [[Македонија]].<ref name="верски објекти">{{наведена книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref>
 
== Местоположба ==
 
Црквата е сместена покрај регионалниот пат [[Р2431]], под селото [[Калаузлија (Штипско)|Калаузлија]].
 
== Историја ==
 
Старата црква била изградена во {{римски|20}} век и била осветена на 5 мај 1989 година од страна на [[Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан|митрополитот Брегалнички г. Стефан]].<ref name="парохија">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.bregalnickaeparhija.org.mk/index.php/2014-03-17-20-33-02/2010-01-15-21-58/52-2009-12-18-17-15-16|title=Карбинска парохија|work=www.bregalnickaeparhija.org.mk|accessdate=2021-01-26}}</ref>
 
Во непосредна близина на старата црква бил поставен камен-темелник за нов храм на 4 август 2001 година, кој бил осветен од страна на [[Агатангел Повардарски|митрополитот г. Агатангел]].<ref name="парохија" />
 
== Галерија ==