Магнетен пол: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: јужен пол → Јужен Пол using AWB)
Нема опис на уредувањето
 
----
 
'''Магнетните полови''' се половите на еден магнет. Тие се определени според магнетинитемагнетните полиња што се наоѓаат во близина на оските на [[земјина ротација|ротација]] на [[Земја]]та. Северниот магнетен пол се наоѓа на [[Јужен Пол|Јужниот Пол]] на Земјата, додека пак јужниот магнетен пол се наоѓа на [[Северен Пол|Северниот Пол]] на земјата.
 
{{Нормативна контрола}}
Анонимен корисник