Ново Село (Лагадинско): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Историја: Стилска исправка, replaced: Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и ст
с (→‎top: Исправен назив на предлошка, replaced: ПозКарта → ПолКарта)
с (→‎Историја: Стилска исправка, replaced: Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и ст)
== Историја ==
 
Во XIX век Ново Село припаѓало кон Лагадинската каза на [[Отоманското Царство]]. Во „[[Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ ,се издаденавели во [[Цариград]]дека во [[18781873]] година и статистиката на машкото население од [[1873]],г. селото се состоело од 36 семејства со 164 жители [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 154 - 155.</ref>
 
Селото било под влијание на [[Цариградска патријаршија|Цариградската патријаршија]]. Според податоците на секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев (публицист)|Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во селото живеале 120 Грци и работело грчко училиште<ref>Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 196-197</ref>.